Bojiská na Slovensku – Trnavská (alebo Vianočná)  bitka

 

Na jeseň v roku 1704 sa Rákoczi zdržoval v Hlohovci a plánoval dobyť pevnosť v Leopoldove. Pomôcť ľuďom v pevnosti sa chystal cisársky generál Heister. Keď to zistil Rákoczi presunul sa bližšie k Trnave. Všetci si mysleli, že Heister pritiahne od Bratislavy. Urobil však to, čo nikto nečakal. Prešiel priesmykmi Malých Karpát.  Karpaty boli v tom čase totiž zasnežené. Zjavil sa pri Smoleniciach.

Rákoczi mal k dispozícii 12 000 jazdcov a 7 800 pešiakov a 6 diel a zaujal pozície v Kamennom Mlyne. Heister svoju armádu sústredil v oblasti medzi obcami Biely Kostol, Bohdanovce a Ružindol. Mal  približne   rovnaký  počet  bojovníkov,  ale až 19  diel.

V prvej polovici boja  mali jasnú prevahu Rákocziho oddiely a cisárskemu vojsku hrozila porážka. Rákociho oddiely bojovali však bez výraznejšej organizácie a postupne sa vymkli veleniu. Navyše sa začínali rozdrobovať a vojaci prepadávali zásobovacie jednotky. Heister spozoroval medzeru v kuruckej frontovej línii. Podarilo sa mu obkľúčiť jeden z ich  práporov, ktorý sa vzdal . Následne vodca tohto práporu zradil Rákocziho. Po boku cisárskych plukov  začali útočiť na vlastných kuruckých spolubojovníkov. To rozhodlo o osude boja Kuruci nakoniec ustúpili, pričom na bojisku zanechali všetky delá. Cisárske vojská zvíťazili.

Na obidvoch stranách bolo zabitých a zranených približne 600 vojakov a dôstojníkov. Kuruckí vojaci boli pochovaní v spoločnom hrobe na poli vedľa potoka Parná. Na ich pamiatku boli pri ceste k hrnčiarovskému mlynu postavené tri drevené kríže. O sto rokov neskôr (v roku 1806)  tu bol postavený kamenný kríž.

 

 

 

 

foto: autor

Bojiská na Slovensku – Bratislava

14.06.2025

Bitka pri Bratislave bolo ozbrojené stretnutie pri Bratislave alebo priamo v Bratislave v roku 907. Mala osudový význam pre národy v stredoeurópskom priestore. Stretli sa v nej vojská Bavorov a kočovné maďarské kmene. V tejto bitke zvíťazili staromaďarské kmene nad vojskami markgrófa Liutpolda Bavorského. Na základe nemeckých análov a podľa nekrológií významných [...]

Bojiská na Slovensku – Devín

04.06.2025

Keď si Rastislav upevnil vo Veľkej Morave moc, v roku 850 vyhnal bavorských kňazov, zrušil vazalstvo. K svojmu kniežactvu pripojil územie medzi riekou Dyje a Dunaj. Týmto činom si znepriatelil Ľudovíta Nemca, ktorý v roku 855 vtrhol do Veľkej Moravy Spočiatku jeho vojská pustošili Rastislavovu ríšu, ale napokon boli v bitke pri Devíne porazené. Dokonca nasledoval odvetný [...]

Bojiská na Slovensku – Holíč

03.06.2025

V roku 1314 začal Matúš Čák Trenčiansky s podporou Fridricha I. Habsburského ťaženie na Moravu s cieľom získať pod svoju kontrolu ďalšie územia. Kráľ Ján Luxemburský po správach o Čákovom postupe zhromaždil v Prahe vojsko o sile 1500 mužov a 21. mája 1315 tiahlo vojsko na Moravu. Začiatkom júla 1315 české kráľovské vojsko začalo obliehať [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.