Bojiská na Slovensku – Trenčín

25. novembra 2020, mino55, Bojiská na Slovensku – Stavovské povstania

 

Bitka pri Trenčíne, presnejšie  bitka pri Hámroch alebo bitka pri Trenčianskej Turnej sa odohrala 3. augusta 1708.   Bola to najväčšia a najvýznamnejšia ozbrojená konfrontácia medzi kuruckým a cisárskym vojskom.

V lete r. 1708 sa Rákoci rozhodol zorganizovať vojenskú výpravu do Sliezska. Úlohou tohto ťaženia bolo pripraviť pruskému princovi cestu na uhorský trón a zároveň sliezskych protestantov podnietiť k protihabsburskému povstaniu. Jeho armáda postupovala údolím Váhu a pri Trenčíne plánovala prejsť na Moravu. Svoj plán ale zmenil a začal obliehať Trenčín. O týchto jeho aktivitách sa dozvedel hlavný veliteľ cisárskych vojsk v Uhorsku  generál Heister. Jeho armáda sa urýchlene presunula k Trenčínu. Generál Heister bol na bojisku údajne zaskočený výhodným rozložením kuruckej armády a najmä jej číselnou prevahou. Preto sa rozhodol presunúť svoje vojská bližšie k Trenčínu. Rákoci považoval jeho pohyb za vhodný okamih na útok. Dal rozkaz na paľbu a nariadil veliteľovi svojho pravého krídla Perkymu, aby sa presunul do tyla cisárskych vojsk. Pekry terén dostatočne nepreskúmal. Svojich jazdcov začal viesť cez úzky, rozpadávajúci sa násyp medzi dvoma rybníkmi. Bol upozornený, že úzky priestor je pre jazdectvo značne nevýhodný v prípade ústupu. Pekry vydal rozkaz vrátiť sa. Ustupujúce predné rady vojakov a postupujúce zadné sa však zmiešali a vznikol zmätok.  Využil to skúsený cisársky veliteľ Pálfi a vyrazil do útoku. Prvý útok kuruci odrazili, ďalší už nevydržali. Pekryho jazdectvo sa dalo na útek.

Heister videl Pálfiho úspech a vrhol do útoku ďalšie sily. Boj sa rozvinul aj na iných úsekoch. Rákoci v snahe zachrániť situáciu, posilnil pravé krídlo a aj svojou prítomnosťou chcel zastaviť kurucký ústup. Pri preskakovaní jednej z priekop však jeho kôň zakopol a padol. Zranený Rákoci zostal ležať v bezvedomí. Medzi kurucmi sa rozšírila správa, že Rákoci zahynul.. Táto zvesť dovŕšila zmätok, ktorý vládol v kuruckom vojsku. Bojové šíky sa začali rozpadať, celé oddiely a pluky sa dali na útek. Heisterovo jazdectvo v priebehu nasledujúcich troch hodín rozbilo kurucké jednotky, ktoré mali pôvodne trojnásobú prevahu.

Pri Trenčianskej Turnej bola porazená najkvalitnejšia kurucká armáda, ktorej budovaniu venoval Rákoci veľkú pozornosť. Celé kurucké pluky boli rozprášené a už nikdy sa pod Rákociho zástavou nestretli. Porážka mala nenapraviteľný morálny dosah a vo veľkej miere prispela k úpadku kuruckého hnutia.

Na mieste bitky pri Hámroch bol v roku 1983 osadený pamätník. V roku 2015 boli v okolí pamätníka osadené informačné tabule popisujúce priebeh bitky.

 

 

 

 

 

foto: autor