Minerálny prírodný kúpeľ – Hozelec

1. augusta 2019, mino55, Prírodné kúpanie

 

Neďaleko Popradu, medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda a  potom na rovnako dlhý čas je pauza. V katastri obce Hozelec vyviera niekoľko prameňov, ale najznámejším z nich je tento „gejzír“. Pramení na lúke, kde tvorí malé jazierko a usadeniny z vody vyformovali travertínovú plošinu.

Počas teplých dní tam chodia ľudia, ktorí oddychujú na okolitých lúkach a čakajú, kým prameň začne striekať, aby sa osviežili. Je to ako vodná masáž. Voda má dobrý vplyv na pooperačné stavy, pohybové ústrojenstvo, ale aj na kožné choroby.

Zdroj vody bol vyvŕtaný bol do hĺbky 110,0 m v roku 1977 v rámci hydrogeologického prieskumu minerálnych vôd oblasti Gánoviec. Celková mineralizácia je 3830 mg/l, teplota sa pohybuje medzi 22,3 – 25,2 0C. Minerálna voda je číra, zapácha po sírovodíku, má chuť teplej sírnej kyselky.  Voda vplyvom veľkého obsahu CO2  eruptuje pod veľkým tlakom z kovovej rúry navarenej na oceľovú pažnicu.. Na okolí vrtu si voda vytvorila jazierko o priemere asi 8 m, hlboké do 0,4 m.

Neďaleko tohto vrtu je travertínová kopa Biely kameň. Pôsobením tečúcej minerálnej vody z prírodného prameňa sú v okolí vyzrážané soli uhličitanu vépenatého zaujímavých tvarov. Pod prameňom vytekajúcim zo skaly sa vytvorilo jazierko, ktoré sa tiež využíva na kúpanie.

Väčšina ľudí chodiacich k týmto prameňom je z okolia, turisti toto miesto veľmi nepoznajú.

Minerálne pramene sa nachádzajú v katastry obce Hozelec, ale najlepší prístup je z obce Gánovce. A keď už budete v Gánovciach nemali by sme obísť ani Geopark  Neandertal. Travertínový výliatok  mozgovne neandertálca, ktorý bol nájdený na kope Hrádok, zabezpečil Gánovciam miesto vo všetkých učebniciach antropológie.

 

Pred erupciou:

Začínajúca erupcia:

Erupcia:

Deti kúpajúce sa v gejzíre:

 

Jazierko pod Bielou skalou:

 

Kúpajúci sa v jazierku pod Bielou skalou:

 

Foto : miňo…

 

 

1 – Gejzír

2 – Biela skala