Minerálny prírodný kúpeľ – Sobrance

10. mája 2019, mino55, Prírodné kúpanie

 

Zaujala ma informácia o už zaniknutých Sobraneckých kúpeľoch. V kúpeľnom lesoparku by sa malo nachádzať otvorené prírodné jazierko, nesúmerného ováľneho tvaru, na obvode s neupravenými brehmi, v minulosti využívané na kúpanie. Bol som sa o tom presvedčiť.

Jazierko je označované ako Horná okenica,  Okenec, Jazierko I, SO-3, ML-10, SK-3. Má rozmery 17 x 8 m a hĺbku údajne až 8 m. V minulosti  sa tu malo ťažiť aj sírne bahno. Pri jazierku som stretol miestneho obyvateľa. O kúpaní v ňom nevedel nič. Ale  vraj sa povráva, že cez 2. sv. vojnu do jazierka vbehol tank. Ponoril sa a zostal tam naveky. Dúfajme, že posádke sa podarilo uniknúť. Ako vidieť na fotografii na kúpanie sa naozaj mohlo jazierko využívať len v minulosti. Ale bahna by tam bolo iste dosť.

Neďaleká Dolná okenica, tiež označovaná ako Jazierko II, Kúpeľný prameň, SO-4, ML-11-SK-5 vyzerá už trocha viac upravený. Prameň je zachytený v betónovom odkrytom bazéne veľkosti 12,5×10 m a hĺbky cca 5 m. V severnej časti  bazénu bol výver minerálnej vody s výronmi plynov. Vplyvom poveternostných činiteľov je bazén značne poškodený a zanesený. Možno po jeho vyčistení by sa aj dal využívať ako prírodný minerálny kúpeľ.

Horná a Dolná okenica sa nachádza na trase náučného chodníka v kúpeľnom lesoparku.

A teraz ešte niečo o histórii Sobraneckých kúpeľov. V čase prvej Československej republiky sa označovali Sobranecké kúpele za „Slovenské Karlove Vary“. Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Sztárayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“. Vraj už „červení mnísi“ ich využívali na liečbu chudobných. V roku .1400 sa spomínajú štyri studničky-pramene: Hlavný prameň, Horná a Dolná okenica a Očný prameň. Už počas Rakúsko-Uhorska bola voda fľaškovaná a rozvážaná po celej monarchii. Najväčší rozkvet kúpele dosiahli v období od r. 1850 až do druhej svetovej vojny. Vody sú tu sírno-jódové s mimoriadne veľkým obsahom sírovodíka, kuchynskej soli a menším množstvom CO2. Liečivé účinky vody sa uplatňovali hlavne pri poúrazových stavoch, žalúdočných chorobách, reumatických a zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva. Minerálna voda mala dobré účinky najmä pri liečení ekzémov. Známa je aj liečba psoriázy a ďalších kožných ochorení. Očný prameň bol v minulosti hojne využívaný návštevníkmi na výplach očí – liečil zápal.

To všetko však už bolo. Kúpele s bohatou tradíciou sú nefunkčné od roku 2004 a areál chátra. /viď:  http://ciernediery.sk/sobranecke-kupele/ /.Čaká na svoje znovuzrodenie. A však do kedy?

 

Horná okenica

Dolná okenica

Očný prameň

 

Foto: miňo…