Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Vyšné Ružbachy

 

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádza netradičná prírodná zaujímavosť. Je ňou travertínové jazierko v tvare krátera. Rozlohu má 284 štvorcových metrov, priemer cca 20 metrov, hĺbka vody dosahuje zhruba tri a pol metra. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Podobné jazierka sa na svete nachádzajú vraj už len na Novom Zélande a na Islande. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote okolo 24 stupňov nezamŕza ani v zime. Preto tu nájdete kúpajúcich sa a j v chladnejšom ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.

Pramene vo Vyšných Ružbachoch obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú stredne mineralizovanú vodu. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy, taktiež pri liečení reumatických, pľúcnych, srdcovo-cievnych a kožných chorobách

V kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. Sú tu aj ďalšie minerálne jazierka.  Prameň Ján sa nachádza západne od kúpeľného areálu, na pravom brehu potoka, asi 50 m vo vnútri lesa. Vytvára jazierko nepravidelného kruhového tvaru o veľkosti 4 x 3 m. Na výtoku je vybetónovaný múrik s kovovou odtokovou rúrkou. Prameň je povrchovo znečistený. Odteká voľne do blízkeho potoka.                                                                        O niečo ďalej, tesne pri ľavej strane toho istého potoka sa nachádza o čosi väčšie jazierko. Tentoraz je prameň  zachytený v betónovom bazéne. Voda je povrchovo znečistená a odteká tiež do potoka. Je možné, že v minulosti obidve jazierka slúžili ako minerálne prírodné kúpele, v súčasnosti sa na kúpanie nevyužívajú.

Medzi týmito jazierkami sa nachádza dva pramene. Prameň zabudnutia a Prameň lásky. Viaže sa k nim legenda, že najskôr sa má človek napiť z Prameňa zabudnutia, aby zabudol na starú lásku a potom z Prameňa lásky, aby našiel tú novú. Podľa inej podobnej legendy musíte najskôr spolu so svojím partnerom ochutnať prameň zabudnutia, aby ste z hlavy vymazali všetky strasti, problémy, prípadne nešťastné lásky. Potom prejdete k neďalekému prameňu lásky a pri ňom je potrebné napiť sa z dlaní milovanej osoby. Takto to bude zaručene fungovať. Takže voda je univerzálna,  vhodná pre tých čo majú aj nemajú partnera.

 

Travertínové jazierko Kráter :

Prameň Ján :

Prameň zachytený v betónovom bazéne :

 

Prameň zabudnutia  :

 

Prameň  lásky :

 

Foto : Miňo…

 

bod 2 – travertínové jazierko Kráter

bod 3 – prameň Ján

bod 4 –  prameň zachytený v betónovom bazéne

bod 5 –  Prameň zabudnutia a lásky

 

 

 

 

 

 

 

 

Prameň rieky Čierna voda

12.10.2019

Čierna voda je nížinnou riekou na južnom Slovensku, Je to 14 najdlhšia rieka na Slovensku, má 113 km. Čierna voda začína od objektu priepustu pod Šúrskym kanálom, asi 0,5 km severovýchodne viac »

Prameň rieky Poprad

10.09.2019

Rieka Poprad má dva pramenné zdroje v západnej časti Vysokých Tatier. Vzniká sútokom Hincovho potoka a potoka Krupá. Hincov potok tesne pred sútokom: Potok Krupá tesne pred sútokom: Sútok viac »

Prameň rieky Laborec

06.09.2019

Rieka Laborec pramení v strednej časti Nízkych Beskýd, nad obcou Čertižné v okrese Medzilaborce, v nadmorskej výške 710 m n.m. Je dlhá 136 km, je to 9. najdlhšia rieka Slovenska. V roku.2005 viac »

Eduard Chmelár

Predsedom hnutia Socialisti.sk sa stal Eduard Chmelár

19.10.2019 15:13

Za podpredsedov boli zvolení Martin Sarvaš, Artur Bekmatov, Beáta Janočková, Daniel Patkoš a Alica Mihale Razgyelová.

Andrej Danko

SNS chce presadiť ďalší nápad. Podnikové nájomné byty

19.10.2019 14:08

Po novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku, avizuje Andrej Danko ďalšie opatrenia.

Dobroslav Trnka

Trnka tvrdí, že chcel zbrane odovzdať dobrovoľne na vlastnú žiadosť

19.10.2019 12:17

Prokurátor má v legálnej držbe štyri zbrane.

stary most, stavba, dokoncovanie, robotnik, praca

Štáty V4 nechcú byť lacné, Poliaci vidia minimálnu mzdu na 933 €

19.10.2019 12:00

Krajiny V4 sa snažia zbaviť povesti krajín s lacnou pracovnou silou, napísal Financial Times. Poľsko chce mať o tri roky minimálnu mzdu 933 eur.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 34745x
Priemerná čítanosť článkov: 1390x

Autor blogu