Založ si blog

Minerálny prírodný kúpeľ – Vyšné Ružbachy

 

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádza netradičná prírodná zaujímavosť. Je ňou travertínové jazierko v tvare krátera. Rozlohu má 284 štvorcových metrov, priemer cca 20 metrov, hĺbka vody dosahuje zhruba tri a pol metra. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Podobné jazierka sa na svete nachádzajú vraj už len na Novom Zélande a na Islande. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote okolo 24 stupňov nezamŕza ani v zime. Preto tu nájdete kúpajúcich sa a j v chladnejšom ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.

Pramene vo Vyšných Ružbachoch obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú stredne mineralizovanú vodu. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy, taktiež pri liečení reumatických, pľúcnych, srdcovo-cievnych a kožných chorobách

V kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. Sú tu aj ďalšie minerálne jazierka.  Prameň Ján sa nachádza západne od kúpeľného areálu, na pravom brehu potoka, asi 50 m vo vnútri lesa. Vytvára jazierko nepravidelného kruhového tvaru o veľkosti 4 x 3 m. Na výtoku je vybetónovaný múrik s kovovou odtokovou rúrkou. Prameň je povrchovo znečistený. Odteká voľne do blízkeho potoka.                                                                        O niečo ďalej, tesne pri ľavej strane toho istého potoka sa nachádza o čosi väčšie jazierko. Tentoraz je prameň  zachytený v betónovom bazéne. Voda je povrchovo znečistená a odteká tiež do potoka. Je možné, že v minulosti obidve jazierka slúžili ako minerálne prírodné kúpele, v súčasnosti sa na kúpanie nevyužívajú.

Medzi týmito jazierkami sa nachádza dva pramene. Prameň zabudnutia a Prameň lásky. Viaže sa k nim legenda, že najskôr sa má človek napiť z Prameňa zabudnutia, aby zabudol na starú lásku a potom z Prameňa lásky, aby našiel tú novú. Podľa inej podobnej legendy musíte najskôr spolu so svojím partnerom ochutnať prameň zabudnutia, aby ste z hlavy vymazali všetky strasti, problémy, prípadne nešťastné lásky. Potom prejdete k neďalekému prameňu lásky a pri ňom je potrebné napiť sa z dlaní milovanej osoby. Takto to bude zaručene fungovať. Takže voda je univerzálna,  vhodná pre tých čo majú aj nemajú partnera.

 

Travertínové jazierko Kráter :

Prameň Ján :

Prameň zachytený v betónovom bazéne :

 

Prameň zabudnutia  :

 

Prameň  lásky :

 

Foto : Miňo…

 

bod 2 – travertínové jazierko Kráter

bod 3 – prameň Ján

bod 4 –  prameň zachytený v betónovom bazéne

bod 5 –  Prameň zabudnutia a lásky

 

 

 

 

 

 

 

 

Prameň rieky Hnilec

16.08.2019

Hnilec pramení na severnom svahu Kráľovej holi v nadmorskej výške 1 705 metrov. Kráľovu hoľu by sme mohli nazvať matkou Slovenských riek. Pramenia tu aj ďalšie významné rieky Slovenska viac »

Prameň rieky Váh

08.08.2019

Podľa geografov vzniká Váh oficiálne sútokom Čierneho a Bieleho Váhu pri obci Kráľova Lehota na Liptove. Biely Váh tesne pred sútokom. Čierny Váh tesne pred sútokom Sútok Bieleho a Čierneho viac »

Prameň rieky Hornád

03.08.2019

Hornád prameni vo východnej časti Nízkych Tatier, neďaleko Kráľovej holi , na východnom úpätí vrchu Krahulec, asi 4 km západne od obce Vikartovce. Hornád je piatou najdlhšou riekou Slovenska. viac »

žena, farmárka, traktor

Žiadosť o "Zelenú naftu 2019" je možné podať do 20. septembra

19.08.2019 11:31

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala prijímať žiadosti o "Zelenú naftu 2019" od slovenských poľnohospodárov.

grécko, hasiči, lesný, požiar,

Na Sibíri hasiči ďalej bojujú s plameňmi, väčšinu však nechávajú horieť

19.08.2019 11:16

V ťažko dostupných a vzdialených miestach na Sibíri horia lesy na ploche 1,2 milióna hektárov, ktoré sa nehasia.

za slusne slovensko, Kuciak,

SLEDUJTE NAŽIVO: Špeciálna prokuratúra o prípade Kuciak

19.08.2019 11:00, aktualizované: 11:30

Špeciálna prokuratúra informuje o vyšetrovaní v prípade úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

kalavska

Kalavská: O alternatívach reformy nemocníc sa ešte bude diskutovať

19.08.2019 10:56

Zároveň potvrdila, že projekt nebude mať formu ústavného zákona, čo žiadal predseda Smeru Fico.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 24960x
Priemerná čítanosť článkov: 1248x

Autor blogu