Založ si blog

Prameň rieky Myjava

 

Rieka Myjava pramení v Bielych Karpatoch, pod Šibeničným vrchom, v nadmorskej výške cca 660 m n. m. Je to na území Moravy, tesne za štátnou hranicou, juhovýchodne od obce Nová Lhota.. Rieka prekonáva vzdialenosť 79 km a výškový rozdiel 525 m. Je to dvadsiata najdlhšia rieka na Slovensku Tok tečie južným smerom cez obec Stará Myjava, nad ktorou je vybudované rovnomenné vodné dielo. Výstavba tejto nádrže začala v roku 1968 a napĺňali ju v roku 1973. Vodná nádrž v obci Brestovec bola vybudovaná za účelom zásobovania výrobného areálu Slovenskej armatúrky Myjava (SAM). Podľa rieky bolo nazvané aj okresné mesto Myjava, cez ktoré rieka preteká.

Len v hornom úseku má Myjava povahu horského potoka. Pri Starej Myjave vstupuje do Myjavskej pahorkatiny, ktorou preteká širokou kľukatou dolinou. Pri Jablonici Myjava vstupuje na Záhorskú nížinu. Blízko Senice prijíma z pravej strany svoj najväčší prítok – Teplicu. Na poslednom úseku tečie Myjava do Moravy ako pokojná nížinná rieka.

Názov rieky motivovala činnosť vody (koreň myj ) ,  názvy s koncovkou -ava sa zachovali všade tam, kde bola kontinuita pôvodného slovenského obyvateľstva (napr. Myjava, Rudava atď.). Teda pomenovanie rieky Myjava pravdepodobne súvisí z erozno-vymývacím vplyvom tečúcej vody na okolie – mytie, podmývanie..

Najstaršia písomná zmienka o rieke Myjava je z rokov 1262 a 1270.

Jarné obdobie, v ktorom som vyhľadal prameň Myjavy, sa vyznačovalo mimoriadne suchým počasím. Preto asi prameň vyzeral len ako kaluže v bahnitej pôde. Po pár metroch bolo len suché koryto.

 

 

 

Foto: miňo…

Prameň rieky Hnilec

16.08.2019

Hnilec pramení na severnom svahu Kráľovej holi v nadmorskej výške 1 705 metrov. Kráľovu hoľu by sme mohli nazvať matkou Slovenských riek. Pramenia tu aj ďalšie významné rieky Slovenska viac »

Prameň rieky Váh

08.08.2019

Podľa geografov vzniká Váh oficiálne sútokom Čierneho a Bieleho Váhu pri obci Kráľova Lehota na Liptove. Biely Váh tesne pred sútokom. Čierny Váh tesne pred sútokom Sútok Bieleho a Čierneho viac »

Prameň rieky Hornád

03.08.2019

Hornád prameni vo východnej časti Nízkych Tatier, neďaleko Kráľovej holi , na východnom úpätí vrchu Krahulec, asi 4 km západne od obce Vikartovce. Hornád je piatou najdlhšou riekou Slovenska. viac »

USA-ELECTION/TRUMP

USA sú podľa Trumpa v skvelej forme, obchodná vojna im nespôsobila škody

19.08.2019 12:05

Prezident Donald Trump a ďalší vysokí predstavitelia USA v nedeľu odmietli obavy, že rast americkej ekonomicky slabne.

žena, farmárka, traktor

Žiadosť o "Zelenú naftu 2019" je možné podať do 20. septembra

19.08.2019 11:31

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala prijímať žiadosti o "Zelenú naftu 2019" od slovenských poľnohospodárov.

grécko, hasiči, lesný, požiar,

Na Sibíri hasiči ďalej bojujú s plameňmi, väčšinu však nechávajú horieť

19.08.2019 11:16

V ťažko dostupných a vzdialených miestach na Sibíri horia lesy na ploche 1,2 milióna hektárov, ktoré sa nehasia.

za slusne slovensko, Kuciak,

SLEDUJTE NAŽIVO: Špeciálna prokuratúra o prípade Kuciak

19.08.2019 11:00, aktualizované: 12:00

Špeciálna prokuratúra informuje o vyšetrovaní v prípade úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

mino55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 24963x
Priemerná čítanosť článkov: 1248x

Autor blogu